Het job control model van Robert Karasek heeft 2 assen: hoe veeleisend is de taak, en hoeveel invloed (regelmogelijkheden) heb je op de taak?
Daaruit komen 4 hoofdmogelijkheden:

- Ontspannen: veel mogelijkheden om bij te sturen, lage taakeisen (bijvoorbeeld archivaris, beheerder van lokaal buurthuis, etc)
- Saai: weinig mogelijkheden om bij te sturen, lage taakeisen (bijvoorbeeld parkeerwachter, lopende band medewerker)
- Slopend: weinig mogelijkeheden om bij te sturen, hoge taakeisen (bijvoorbeeld productiemedewerker in een cleanroom van microchips, callcenter medewerker om klantklachten af te handelen)
- Uitdagend: veel mogelijkheden om bij te sturen, hoge taakeisen (bijvoorbeeld advocaat, onderzoeksjournalist)
In de praktijk zijn er natuurlijk ook banen die wisselend zijn. Bijvoorbeeld verkoper op rustige ochtend kan heel ontspannen of saai zijn, maar op koopzondag tijdens kerstweken kan het slopend zijn.
Een politie-agent kan uitdagende werk hebben, maar dat kan zomaar omslaan naar slopend.
